Veel nieuwe cabines op komst

Blog
17-06-2026 | Door Iep van der Meer

Een nieuwe EU regel voor het zicht vanuit de cabine zorgt waarschijnlijk voor een groot aantal nieuwe truckmodellen. De ‘Direct Vision’ regels schrijven voor dat het zicht vanuit de cabine geoptimaliseerd moet worden. Sommige merken voldoen al aan de nieuwe regels, anderen moeten aan de slag om de cabine aan te passen of een hele nieuwe te ontwikkelen.

Voor distributietrucks geldt dat er een direct zicht rondom de cabine moet zijn van 11,2 vierkante meter. Voor bouwvoertuigen is dat 9 m2, voor lange afstand trucks 7 m2.

De nieuwe regels gaan al in 2028 in en dat betekent werk aan de winkel. Voor Scania en DAF geldt dat ze nu al voldoen aan de nieuwe regels, maar merken als Volvo, Mercedes, MAN, Ford Trucks, Renault Trucks en Iveco moeten aan de bak. Bij MAN hebben we de eerste foto’s al gezien van de bestaande cabine, maar dan met een diepere voorruit. Dit merk pakt meteen ook het front aan om te voldoen aan de nieuwe Aerodynamische regels, waardoor grotere cabines ook mogelijk zijn voortaan. Waarschijnlijk gaan we dit nieuws al zien tijdens de IAA Transportation in Hannover.

De beide relatief kleine merken IVECO en Ford Trucks hebben elkaar opgezocht om samen een cabine te ontwikkelen. Dat is niks nieuws, want gezamenlijk ontwikkelde cabines zagen we eerder al bij DAF en Pegasso, maar vergeet ook de 'Club van vier' cabines en de identieke Volvo FL, DAF LF en Renault Trucks D cabines niet. Deze cabines werden zelfs verkocht met de Peterbilt en Kenworth logo's in de USA. Het kan ook heel eenvoudig, want ook met een gedeelde 'body in white' kunnen de merken met hun eigen design de merk identiteit prima overeind houden. 

De relatief jonge Ford F-Max blijkt ook niet aan de regels te voldoen, net als de basis van de inmiddels 33 jaar oude Iveco cabine. De nieuwe, gezamenlijk ontwikkelde cabine zou slechts twee instaptreden krijgen en uiteraard voldoen aan de Aerodynamische richtlijn. Dat biedt mogelijkheden voor grotere cabines, zie DAF met de XG en XG+ cabines. 

Wat Volvo en Renault Trucks gaan doen is de vraag, daar hebben we nog geen scoop foto’s van gezien maar het zou logisch zijn als ook die beide zustermerken straks ook met één cabine komen. Dat zelfde geldt ook voor de beide Traton merken Scania en MAN, maar die lijken het probleem beide opgelost te hebben voor nu. Voor de toekomst wordt ook daar een gezamenlijke basis cabine niet uitgesloten.

Laatste blogberichten

Blog
24-07-2026
Geld-1400

Chauffeurstekort: Helpt een betere cao?

Vakbond FNV heeft voorstellen voor een nieuwe cao voor het beroepsgoederenvervoer over de weg en voor de verhuur…
Blog
15-07-2026
Emmentaler (960 x 810)

Wat een pech, kaas weg

Een Duits bedrijf moet op de blaren zitten nadat een Bulgaarse chauffeur er met een lading kaas vandoor ging
Blog
14-05-2026
29790-29278-Vrachtwagenheffing BIGtruck (1) (1)

Stel je vragen over de vrachtwagenheffing!

Per 1 juli start de Vrachtwagenheffing in Nederland. Trucks moeten vanaf die datum verplicht een OBU kastje…
BIGtruck online magazine is een onderdeel van Transwebgroup Coöperatief U.A.