Parkeerplaatsen: voor veilige chauffeurs of veilige lading?

Blog
30-01-2026 | Door Maarten van der Westen

Tijdens de webinar van ESPORG ging het uiteraard over de strijd voor meer veilige parkeerplaatsen in Europa. Dat er veel parkeerplaatsen voor vrachtwagens bij moeten komen, is voor iedereen duidelijk. Maar is dat vanwege de veiligheid van chauffeurs?

Dat er een groot tekort is aan goede parkeerplaatsen voor vrachtwagens is geen geheim. Het leidt tot grote problemen: ladingdiefstal, immigratieproblemen en chauffeurs die het vak de rug toekeren.  De organisatie ESPORG wil samen met de Europese Commissie deze problemen oplossen. Het maakt zich hard voor duidelijke standaarden voor parkeerplaatsen. Tijdens een webinar legde ESPORG uit waarom dat belangrijk is.

Standaarden en certificering

Duidelijke standaarden op het gebied van faciliteiten en beveiliging maken het makkelijk om eraan te voldoen. Iedereen weet wat er nodig is om een parkeerplaats aan de eisen te laten voldoen. Het wordt ook makkelijker om bestaande parkeerplaatsen aan te passen. Met duidelijke standaarden kunnen inspecteurs ook makkelijk parkeerplaatsen beoordelen en kijken of ze voldoen. De Europese Commissie heeft daarom vier verschillende certificaten (brons, zilver, goud en platinum) voor parkeerplaatsen die aan de standaarden voldoen.

Het is een goed initiatief dat de omstandigheden op parkeerplaatsen moet verbeteren. Tijdens de bijeenkomst van ESPORG was echter duidelijk dat hierbij de chauffeurs niet de belangrijkste reden zijn. Alleen al de aanwezigheid van twee grote verzekeraars, die het publiek toespraken, maakten dit duidelijk. Wie goed naar de standaarden kijkt, ziet ook dat het welzijn van de chauffeur niet de belangrijkste aanleiding is voor veilige parkeerplaatsen.

Het draait namelijk om de lading. Parkeerplaatsen moeten veilig zijn zodat de lading niet gestolen wordt. Dit is erg belangrijk voor verzekeraars, verladers en daarmee ook transportbedrijven. In de standaarden wordt gesproken over hoge hekken, camera-toezicht en controle. Het draait om het beveiligen van lading en het kunnen afwijzen van aansprakelijkheid bij diefstal. Wie verwacht dat het welzijn van chauffeurs de belangrijkste prioriteit is voor de EU, komt bedrogen uit.

Goede faciliteiten

Natuurlijk heeft de Europese Commissie eisen voor het welzijn van de chauffeur vastgelegd. Het is niet zo dat er niet naar de chauffeurs gekeken wordt. Om in aanmerking te komen voor een certificaat moeten er goede faciliteiten zijn, die regelmatig schoongemaakt en geïnspecteerd worden. Opvallend is dat ook vastgelegd is dat er gezond voedsel moet zijn voor de chauffeur en dat deze het op een schone en rustgevende plaats moet kunnen eten.

De chauffeur is bij ESPORG en de Europese Commissie dus zeker niet vergeten. De parkeerplaatsen die men op het oog heeft, zijn een flinke verbetering ten opzichte van de situatie nu. De belangrijkste beweegreden voor de EU om landen te dwingen betere parkeerplaatsen aan te leggen is echter niet het welzijn van de chauffeur. Dit is ook belangrijk, maar niet de hoofdreden. Het gaat uiteindelijk om het beschermen van de lading. Puur om de centen dus.

Laatste blogberichten

Blog
17-06-2026
IVECO Ford Trucks

Veel nieuwe cabines op komst

Een nieuwe EU regel voor het zicht vanuit de cabine zorgt waarschijnlijk voor een groot aantal nieuwe truckmodellen. De ‘Direct…
Blog
14-05-2026
29790-29278-Vrachtwagenheffing BIGtruck (1) (1)

Stel je vragen over de vrachtwagenheffing!

Per 1 juli start de Vrachtwagenheffing in Nederland. Trucks moeten vanaf die datum verplicht een OBU kastje…
Blog
29-04-2026
DAF Safety Cab (1)

Euro NCAP voor trucks: Theoretisch verhaal

De Euro NCAP voor trucks is een nogal theoretisch verhaal. Trucks worden beoordeeld op allerlei veiligheid systemen…
BIGtruck online magazine is een onderdeel van Transwebgroup Coöperatief U.A.