Learning by doing: Bouw Logistic Services

Nieuws
23-09-2025 | Door Iep van der Meer

Bouw Logistic Services is een 93 jaar oud familiebedrijf met een specialisatie als logistiek dienstverlener in wijn en gedistilleerde dranken. Vanuit Nijkerk en Gorredijk worden supermarkten, groothandels en de horeca beleverd met een vloot van zestig eigen vrachtwagens. Eén daarvan is elektrisch, mogelijk gemaakt door de DKTI ‘Learning by Doing’ subsidie.

Bouw Logistic Services is een 93 jaar oud familiebedrijf met een specialisatie als logistiek dienstverlener in wijn en gedistilleerde dranken. Vanuit Nijkerk en Gorredijk worden supermarkten, groothandels en de horeca beleverd met een vloot van zestig eigen vrachtwagens. Eén daarvan is elektrisch, mogelijk gemaakt door de DKTI ‘Learning by Doing’ subsidie.

Bouw Logistic Services werkt onder meer voor een groot aantal wijninkopers in Nederland, waarvoor het gehele traject vanaf de wijngaard in landen als Portugal, Frankrijk, Spanje en Italië tot de wijnkelder van een restaurant wordt georganiseerd. Transportmanager Arie van Holsteijn van Bouw Logistic Services:,,Wij ontzorgen de klanten volledig, waarbij Bouw Logistics het internationaal transport regelt in combinatie met betrouwbare partijen met een specialisatie op bepaalde landen. Vervolgens worden de dranken door ons in Nederland opgeslagen, zorgen wij voor de accijnsheffing en regelen wij alle administratie die daar mee gemoeid is. Alles, van kwaliteitscontrole tot het gehele douaneproces wordt door ons geregeld en verzorgd. Vervolgens zorgen wij dat de producten vanuit onze magazijnen bij de klanten afgeleverd wordt. Dat doen wij met onze eigen vloot van zestig eigen vrachtwagens, aangevuld met tien ‘vaste’ charters. Wij leveren de producten af bij de horeca, bij groothandels, in supermarkt DC’s en zelfs bij particulieren.’’ Naast de logistieke distributie van wijnen en gedistilleerde dranken verzorgt Bouw Logistic Services ook de distributie van andere goederen, zoals witgoed en tegels.

Elektrificatie

Distributie betekent vaak stadscentra beleveren, waarbij de Zero Emissie Zones steeds vaker een uitdaging vormen, zeker voor de toekomst. Elektrificeren is dan ook noodzakelijk. Van Holsteijn: ,,Met de Volvo FM electric hebben wij onze eerste stap gezet op het gebied van elektrisch transport. Wij hebben veel te maken met Zero Emissie Zones in de binnensteden en dan kun je er niet meer omheen. Voor ons was het DKTI Learning By Doing traject erg belangrijk om ervaring op te doen met elektrisch transport. Elektrische trucks zijn erg kostbaar, zeker toen wij instapten, nu twee jaar geleden. Zonder die subsidie was het nog erg kostbaar, misschien wel té kostbaar zelfs.

Dankzij de DKTI ‘Learning By Doing’ subsidie hebben we nu twee jaar ervaring opgedaan met elektrisch transport. Elektrificatie vereist in de organisatie allerlei aanpassingen, zoals op de planning. Maar ook over de oplaad infra was er veel te leren op dat moment. Op dit moment hebben we hier nog onvoldoende stroom om aan onze vraag te kunnen voldoen en om onze elektrificatieplannen verder uit te rollen. Daardoor moeten we creatief zijn. Zo onderzoeken we onder andere de samenwerking met andere bedrijven op het industriegebied.

Daardoor worden we geremd voor een volgende stap, waarvoor we onlangs opdracht hebben gegeven voor vier nieuwe elektrische trucks. Met kleine stapjes in de juiste richting komen we er wel, maar door de netcongestie is dat niet eenvoudig. Zo hebben we onlangs besloten om toch ook weer vijf nieuwe diesel trekkers te bestellen, mede omdat we het niet redden met de oplaad infra hier aan de zaak. Overigens rijden we met onze diesel trucks deels op klantwens op HVO100, waarmee de CO2 uitstoot tot zo’n 90% verlaagd wordt. Toch hebben we met de ingeslagen weg met elektrisch transport inmiddels ruim twee jaar ervaring opgedaan en daar plukken we nu de vruchten van.’’

Gewoon doen en ervaring opdoen

Voor de binnensteden geldt tot 2030 dat er veel ontheffingen gelden voor dieseltrucks. Voor Bouw Logistics erg belangrijk aangezien elektrisch opschalen met kleine stapjes gaat. ,,Wij zouden sneller willen verduurzamen maar dat gaat helaas niet. Wel hebben we in de afgelopen periode ontzettend veel geleerd door het gewoon te doen en ervaringen op te doen. Echt ‘Learning by doing’ dus.

Er komt veel kijken bij de elektrificatie: Techniek, de planning, de TCO berekening en de mogelijkheden die het beperkte stroomnetwerk biedt. Zelf vond ik dat waanzinnig interessant en ik heb heel veel geleerd. Over AC- of DC- laden bijvoorbeeld, wat we hier beide doen. Het voordeel van de aangeschafte Volvo truck en de nu bestelde vier Renault Trucks is dat ze dat beide aan kunnen. Overigens heeft ook Volvo- en Renault Trucks dealer Harbers een waardevolle rol gespeeld in ons leerproces’’ aldus Van Holsteijn.

DKTI Learning by Doing

,,De DKTI ‘Learning By Doing’ subsidie werd aangevraagd nadat ik door Green Planet werd benaderd. Die naam dekt echt de lading en wij stonden daar meteen bijzonder positief tegenover. Voor ons was dit traject achteraf cruciaal om op te starten met elektrisch transport. Inmiddels zien we dat de prijzen van elektrische trucks behoorlijk gedaald zijn, maar vooral in het begin was het prijsniveau zodanig dat het zonder subsidie erg kostbaar was om te beginnen.

Ook op dit moment zijn de investeringen in elektrisch transport nog steeds erg hoog, maar daarvoor zetten we nu in op de ‘AanZet’ subsidieregeling’’ aldus Van Holsteijn. Inmiddels is er veel geleerd. Zo blijken de trucks prima in staat om de dagelijkse ritten uit te voeren en is de planning gewend geraakt aan de mogelijkheden van elektrisch transport. Ook de chauffeurs werden meegenomen in het leerproces, want rijstijl is belangrijk voor de actieradius. Van Holsteijn: ,,De acceptatie onder de chauffeurs is gewoon goed. Na de eerste ‘koudwatervrees’ werden de meningen al snel omgedraaid. Het rijdt gewoon erg comfortabel en eenvoudig en dat wordt gewaardeerd. Verder blijkt dat we prima onze ritten tussen de 300- en 400 kilometer per dag kunnen maken op één laadbeurt en dat is voor ons prima. In het begin was dat echt wennen. ‘Wat kan ik er mee en waar kan ik eventueel bijladen’ waren toen nog grote vragen. Inmiddels is het netwerk van truckchargers behoorlijk gegroeid en kunnen we ook bij collega’s in het land opladen als dat nodig is. Alles bij elkaar denk ik dat we mooi op schema liggen met de elektrificatie voor een duurzame toekomst van ons bedrijf.’’

Hogeschool Arnhem Nijmegen:

De Hogeschool Arnhem Nijmegen analyseert alle data van de elektrische trucks van de deelnemers. Daarmee ontstaat er een inzicht in de toepassingen en het verbruik van de trucks in praktijk situaties onder de meest uiteenlopende omstandigheden. Klik hier voor de rapportage de HAN

Zero-E:

Zero-E peilt de meningen van ondernemers, chauffeurs en planners voor- en tijdens het DKTI Learning By Using project. Lees hier de rapportage van Zero-E!

'Dit project wordt uitgevoerd onder de regeling DKTI-Transport van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat'

 

Gerelateerde nieuwsberichten

Nieuws
23-09-2025
Job Trans-1400

JobTrans: ‘Learning by Doing’ is wat wij altijd doen!

JobTrans is een landelijk werkende organisatie die medewerkers in de logistieke sector opleid en…
Nieuws
23-09-2025
Vrijbloed (3)-1400

Learning by doing: Vrijbloed Transport BV

Familiebedrijf Vrijbloed Transport BV uit Haarlem is gespecialiseerd in het leveren van transportmiddelen voor…
Nieuws
23-09-2025
Reining 400e DAF truck (8)

Reining Transport: DKTI Learning by Using

Reining uit Hoogezand is een internationaal transportbedrijf met, naast de hoofdzetel in Hoogezand vijf vestigingen…
BIGtruck online magazine is een onderdeel van Transwebgroup Coöperatief U.A.